Doc. Ing. Ružena Uherová, PhD. - Vitamín B1

Thiamín, ktorý poznáme aj pod názvom vitamín B1, hrá dôležitú úlohu v tom, že pomáha nášmu organizmu získavať energiu z cukrov a tukov. Táto energia je potrebná pre rast, vývoj a normálne zabezpečenie funkcie srdca, nervovej sústavy a tráviaceho systému.

Krajný prípad nedostatku vitamínu B1 je ochorenie beri-beri. Toto ochorenie nei je až také exotické, ako si často predstavujeme. Niektoré srdcové a nervové poruchy u alkoholikov sa mu náramne podobajú. Vysvetlenie je v tom, že trvalý nedostatok tohto vitamínu znefunkční enzým karboxylázu, čo vedie k poškodeniu nervov a srdca. Počiatočné prejavy sú:

- svalová slabosť
- nechutenstvo
- nervové poruchy
- poruchy funkcie srdca
- neskôr aj porucha funkcie mozgu

Pôsobenie vitamínu B1 znižuje okrem alkoholu konzumácia kávy a cukru, nadmerné fajčenie, ale aj vysoké horúčky, rôzne zápalové ochorenia a stres. To znamená, že v danej situácii by sme mali mať jeho príjem zvýšený.

Na základe spomínaných faktov o funkcii tiamínu a po posúdení vlastnej fyzickej i psychickej záťaže odporúča sa pre dospelú populáciu mužov i žien prijať denne vyššie množstvo tohto vitamínu, ako je hodnota udávaná v OD.

Prítomnosť tohto vitamínu je bezpodmienečne potrebná pre normálnu funkciu kože, slizníc a periférnej nervovej sústavy.
 

Odporúčame tento produkt:
 

Najdete nás i na MALL.SK